Duminica, 19 08 2018
Întâlniri cu laureatul Premiului Nobel Gao Xingjian și cu scriitorul Mircea Cărtărescu, la FILIT 2017. Programul complet al zilei

Întâlniri cu laureatul Premiului Nobel Gao Xingjian și cu scriitorul Mircea Cărtărescu, la FILIT 2017. Programul complet al zilei

În cea de-a doua zi de FILIT, iubitorii de cultură se pot întâlni cu un laureat al Premiului Nobel pentru Literatură, Gao Xingjian, care va participa la o conferinţă de presă între orele 12.00 şi 13.30, în Foaierul Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri”, moderatorul întâlnirii urmând să fie Cătălin Sava.

 

Un alt eveniment mult aşteptat este şi „Întâlnirea cu Mircea Cărtărescu şi Olga Tokarczuk”, în cadrul „Serilo FILIT”. Evenimentul va avea loc între orele 20.00 şi 22.00, în Sala Mare a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri”. Gazda serii va fi scriitorul Robert Şerban, urmând să prezinte Cătălin Sava.

 

Programul zilei de JOI, 5 octombrie 2017

9.00-21.00, Casa de Cultură a Sindicatelor

Casa „Fantasy”

Mari ecranizări – maraton Harry Potter

Intrare liberă

Pauză de dezbateri: 18.00-19.00

Moderator: Vlad Frînghiu

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

 

10.30-12.00, Biblioteca Centrală Universitară, Sala „B.P. Hasdeu”

Masă rotundă: „Promovarea literaturii pe piețele de carte internaționale” (I)

Întâlnire profesională a editorilor, traducătorilor și managerilor culturali

Moderatoare: Simona Sora

Participă: Kamila Buchalska, Daniela Faraill, David Giannoni, Pascal Jourdana, Ludmila Anna Koza, Ciprian Măceșaru, John O’Brien, Herbert Ohrlinger, Enrique Redel, Anne Sastourné, Jack Snyder, Susan Van Oostveen, Olimpia Verger

 

11.00-13.00, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iași

„Scriitori printre liceeni”

Invitați: Adina Popescu, Iulian Tănase

Coordonatoare: prof. dr. Monica Boțoiu, prof. Carmen Ciobotaru

Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

 

11.00-13.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași

„Scriitori printre liceeni”

Invitați: Jan Cornelius, Codrin Liviu Cuțitaru

Coordonatoare: prof. Manuela Coțofan, prof. Ruxandra Nechifor

Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

 

 

11.00-13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iași

„Scriitori printre liceeni”

Invitați: Marian Coman, Michael Haulică

Coordonatoare: prof. Daniela Zaharia, prof. Ana Maria Ghiban

Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

 

12.00-13.30, Foaierul Teatrului Național „Vasile Alecsandri”

Conferință de presă: Gao Xingjian, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură

Moderator: Cătălin Sava

 

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași

„Casa copilăriei”

Invitat: Florin Bican

Moderator: Ovidiu Mihăiuc

Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu

Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

 

14.00-16.00, Casa FILIT

Dezbatere: „Presa culturală în România și în Europa”

Participă: Raymond Clarinard, Iulia Badea Guéritée, Pascal Jourdana, Carmen Mușat, Adela Greceanu, Matei Martin

Moderatoare: Cristina Hermeziu

 

14.00-16.00, Colegiul Național

„Întâlnirile Alecart”

Invitați: Francesc Miralles, Immanuel Mifsud

Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

15.00-17.00, Casa de Cultură „Mihai Ursachi”

„Întâlnirile clubului Logos”

Invitați: Ioana Bradea, Andrei Crăciun

Moderatoare: Serinella Zara

 

16.00-17.30, Casa „Dosoftei”

„Casa Poeziei”

Invitați: Teodora Coman, Vlad Drăgoi

Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Sala Senatului

Masă rotundă: „Traducere și comunicare”

Anita Natascia Bernacchia, Jan Willem Bos, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Laure Hinckel, Irina Ivașcu, Radosława Janowska-Lascar, Gabriella Koszta, Steinar Lone, Bruno Mazzoni, Aleš Mustar, Enrique Nogueras, Christian Santacroce, George Volceanov

Moderatoare: Simona Modreanu

 

16.00-17.30, Casa FILIT

„Scriitori în Centru”

Invitați: Katja Petrowskaja, Marius Oprea, Lisa Strømme

Moderator: Paul Cernat

 

16.00-17.30, Casa de Cultură a Sindicatelor

Casa „Fantasy”

Invitat: Dănuț Ungureanu

Moderator: Dan Doboș

Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

 

17.00-19.00, Institutul Francez din Iași

Atelier „Courrier International”: „Traducerea, limba Europei”

Invitați: Raymond Clarinard, Iulia-Badea Guéritée

În dialog cu elevi și studenți

Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez din Iași

 

18.00-19.30, Casa „Dosoftei”

„Casa Poeziei”

Invitați: Ana Donțu, Claudiu Komartin

Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-19.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Sala Senatului

Noël Dutrait: „Traduire les deux Prix Nobel Gao Xingjian et Mo Yan”

Conferință în limba franceză

Cu participarea editoarei Anne Sastourné (Seuil, Paris)

Prezintă: Simona Modreanu

 

18.00-19.30, Casa FILIT

„Scriitori în Centru”

Invitați: Dora Pavel, Emmanuel Régniez, Adriaan Van Dis

Moderator: Bianca Burța-Cernat

 

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare

Serile FILIT: Întâlnire cu Mircea Cărtărescu și Olga Tokarczuk

Gazda serii: Robert Șerban

Prezintă: Cătălin Sava

 

Expoziții deschide în cadrul FILIT

Iubitorii de arte plastice şi fotografie vor putea vizita pe toată perioada desfăşurării FILIT o serie de expoziţii inedite, care îi vor purta pe participanţi prin istoria oraşului şi a ţării, vor expune cultura românească şi vor încerca să arate frumuseţea naturii.

 

Astfel, între 4 şi 8 octombrie, iubitorii artei pot vizita, între 10.00 şi 17.00, la Muzeul „Vasile Pogor”, expoziţia „Muzeul de Istorie a Evreilor din Iaşi”. Cei care vor călca pragul Muzeului „Vasile Pogor” vor putea vedea documente şi fotografii, în patru secţiuni. „Iaşul evreiesc”, este secţiunea realizată în parteneriat cu Direcţia Judeţeană a Arhivelor Naţionale Iaşi, curator fiind Rodica Iftimi, „Înainte de Duminica aceea”, este organizată în parteneriat cu Centrul pentru Studiul Istoriei Evreilor din România şi Comunitatea Evreilor din Iaşi, „Duminica aceea” este organizată în parteneriat cu Centrul pentru Studiul Istoriei Evreilor din România şi Comunitatea Evreilor din Iaşi, iar „Oameni de cultură evrei” reprezintă secţiunea organizată în parteneriat cu Muzeul Brăilei „Carol I”. Curatorii  expoziţiei sunt Anca Maria Buzea, Corina Mocanu Irimiţă şi Oana Melinte.

 

O incursune prin istoria Iaşului, a clădirilor şi personalităţilor care au locuit aici poate fi făcută la Muzeul „Mihail Sadoveau”, într orele 10.00 şi 17.00. „Locatari ai casei cu turn din dealul Copoului” reprezintă o evocare a personalităţilor care au locuit în clădirea muzeului, M. Kogălniceanu, Iacob Neuschotz, George Enescu şi Marioara Davidoglu. Curatorul expoziţiei este Lăcrămioara Agrigoroaiei, fiind organizată în parteneriat cu Muzeul Judeţean Botoşani, Muzeul Memorial „George Enescu” Dorohoi, Complexul Muzeal Naţional Moldova Iaşi – Muzeul Memorial „Mihail Kogălniceanu”.

 

„Valori ale artei plastice româneşti” poate fi vizitată între orele 10.00 şi 17.00  la Colecţia „Istoria Teatrului Românesc”. Iubitorii artei vor putea admira lucări de grafică, acuarele, uleiuri, sculptură din patrimoniul MNLR Iaşi, curatorul expoziţiei fiind Laura Terente.

 

Personalitatea complexă a lui Ion Creangă şi activitatea sa profesională este expusă prin intermediul unei expoziţii intitulată „Ion Creangă – diacon şi învăţător”, aceasta putând fi admirată la Muzeul „Ion Creangă”, între orele 10.00 şi 17.00. Curatorul expoziţiei este Valentin Talpalaru.

 

„Fotografii cu rimă” pot fi admirate la Muzeul „G. Topîrceanu” între orele 10.00 şi 17.00. Iulia Mihalache este curatorul expoziţiei de aparate foto şi de fotografii reprezentative pentru anii în care Topîrceanu a locuit în Iaşi.

 

„Tipografi, tipografii – cum publicam până la imprimantă” este o expoziţie care poate fi vizitată, între orele 10.00 şi 18.00, la Muzeul „Dosoftei”. În cadrul acestei expoziţii pot fi admirate fotografii document despre evoluţia tiparului şi a tehnicilor tipografice. Curatorul expoziţiei realizată în parteneriat cu Editura Doxologia Iaşi este Liviu Apetroaie.

 

La Muzeul „Mihai Codreanu”, între orele 10.00 şi 17.00, poate fi vizitată o expoziţie despre „Tabac, cafea şi vin Cotnar”, fiind o expoziţie de obiecte şi documente din patrimoniul Vilei Sonet, curatorul acesteia fiind Beatrice Panţiru.

 

„Prietenii mei scriitorii” sunt invitaţi la Muzeul „Otilia Cazimir”, între orele 10.00 şi 18.00, cei prezenţi putând vedea aici fotografii şi documente privind relaţiile poetei Otilia Cazimir cu lumea scriitorilor epocii în cadrul unei epoziţii a cărei curator este Indira Spătaru.

 

Poezia Angelei Marinescu este transpusă în imagini în cadrul expoziţiei „Itimitate”, de Ioniţă Benea, expoziţie care va putea fi vizitată între orele 10.00 şi 20.00 la Casa Dosoftei. Curatorul expoziţiei este Alecart.

 

La Casa FILIT, între 10.00 şi 24.00, pot fi admirate imagini ale ediţiilor aterioare. „FILIT 2013-2016” este o incursiune prin primii ani ai evenimentului, iar cei prezenţi pot vedea paşii pe care i-a parcurs FILIT în decursul anilor.

Citeste si...
Nota
(0 voturi)

Leave a comment

Antibiotice

Facebook

Arhiva ReporterIS

« August 2018 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Clipul zilei

Sondaj

Joomla forms builder by JoomlaShine
Go to top