Joi, 25 04 2019
Performanțe deosebite pentru tinerii din Iași la Concursul Naţional pentru Elevi cu Deficienţe de Auz: premiul I la Matematică cu nota 10 și la Limba și literatura română cu nota 9,80

Performanțe deosebite pentru tinerii din Iași la Concursul Naţional pentru Elevi cu Deficienţe de Auz: premiul I la Matematică cu nota 10 și la Limba și literatura română cu nota 9,80

Sâmbătă, 30 martie 2019, s-a încheiat -a IXa ediţie a Concursului Naţional pentru Elevi cu Deficienţe de Auz, organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiș în parteneriat cu Centrul Școlar de Educație Incluzivă ,,Constantin Pufan” Timișoara.

Acest concurs include patru discipline competiționale: Limba şi literatura română, Matematica, Educaţia plastică  și Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor la care anul acesta au participat 89 de elevi cu deficienţe de auz din ciclul gimnazial (clasele a VII-a şi a VIII-a) din 14 instituţii de învăţământ special din ţară: Şcoala Profesională Specială ,,Sfânta Maria” Bucureşti, C.S.E.I. ,,Constantin Pufan” Vaslui, Școala Gimnazială Specială ”Sf. Vasile” Craiova, C.S.E.I. ,,Constantin Pufan” Timişoara, Liceul Tehnologic pentru Copii cu Deficienţe Auditive Buzău, Şcoala Profesională Specială ,,P.P.Neveanu” Galaţi, C.S.E.I. ,,Elena Doamna” Focşani, Liceul Tehnologic Special Bivolărie, Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca, Liceul Tehnologic Special Nr. 3 București, C.S.E.I. Nr. 2 Sibiu, Şcoala Gimnazială Specială pentru Deficienţi de Auz ,,Sfânta Maria” Bucureşti Școala Gimnazială Specială pentru Surzi Nr. 1 București, Liceul Tehnologic Special ,,Vasile Pavelcu” Iași.

Probele de concurs s-au desfășurat în zilele de 28 și 29 martie 2019, iar dintre premiile acordate   echipajului reprezentând Liceul Tehnologic Special ”Vasile Pavelcu” Iași, i-au fost acordate:

  • două premii I (la disciplinele Matematică:RUSU EMANUEL - clasa a VII-a, Limba și literatura română: AOGLĂJOAIE CONSTANTIN DANY -  clasa a VIII-a ),
  • un premiu II la  Educație plastică: DOBOȘ KARINA ALEXANDRA - clasa a VII-a,
  • două premii III  ( la disciplinele Limba și literatura română:ROTARU ANDREEA – BEATRICE -clasa a VII-a și  Tehnologia informațiilor și comunicațiilor: DIACONU DENISA ELENA - clasa a VIII-a),
  • o mențiune ( la disciplina Tehnologia informațiilor și comunicațiilor: ȚIBULEAC MARIA DENISA  - clasa a VII-a și
  • două premii speciale ( la disciplinele la  Educație plastică:BRĂESCU IULIAN IONUȚ -clasa a VIII-a și  Matematică: FLOREA ȘTEFAN - clasa a VIII-a).

 

Cu atât mai mult sunt de apreciat rezultatele deosebite ale acestor elevi, pentru care au depus eforturi deosebite și și –au dezvoltat abilități ce pot suplini/ completa deficiențele de auz.


Citeste si...
Nota
(0 voturi)

Antibiotice

Facebook

Arhiva ReporterIS

« Aprilie 2019 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Clipul zilei

Sondaj

Joomla forms builder by JoomlaShine
Go to top