Luni, 23 01 2017
Visul frumos s-a terminat! România ratează calificarea în semifinale la CE de handbal feminin

România a ratat şansa calificării în semifinalele Campionatului European de handbal feminin după ce a pierdut meciul cu Danemarca, scor 21-17, în Grupa Principală II.

Fetele noastre au avut o evoluţie mult sub aşteptări şi se opresc din drumul spre medalie, deşi puteau merge în semifinale chiar şi cu un egal.

Tricolorele au părut că se resimt din punct de vedere fizic şi au acuzat o stare de nervozitate încă din primele minute.

Cristina Neagu nu a mai fost nici ea la nivelul din precedentele meciuri. Cea mai bună jucătoare din lume a fost sufocată cu un marcaj foarte strâns şi a avut şi ghinion la anumite aruncări pe care le-a trimis în bară.

După o primă repriză echilibrată, danezele ne-au condus cu 12-10, însă totul s-a prăbuşit în partea secundă.

Nimic nu a mai mers în jocul nostru. În atac am ratat din orice poziţie, defensiva a făcut un marcaj foarte larg, în timp ce şi poarta a părut la un nivel mai scăzut.

În primul sfert de oră din partea secundă am marcat doar trei goluri, ceea ce le-a permis danezelor să se distanţeze la şase goluri.

Finalul de meci nu a adus revenirea mult aşteptată, iar România a ratat şansa de a ajunge în semifinale după ce a pierdut cu 21-17.

Vom juca astfel vineri pentru locurile 5-6, cu un adversar ce rămâne a fi stabilit, din Grupa Principală I.

(Sursa: ziare.com)