Simona Halep s-a calificat în sferturi la Dubai

Simona Halep a obținut a doua victorie în fața Lesiei Tsurenko numărul 23 WTA în doar o săptămână. După succesul de la Doha, numărul 2 WTA a învins-o pe jucătoarea din Ucraina și la Dubai, asigurându-și calificarea în sferturile competiției. Lesia Tsurenko avea 5-4 în setul doi, break în față și servea pentru set, când Simona Halep a găsit o ultimă resursă de energie și a revenit în meci în mod spectaculos.

Scurta genială reușită de Halep a restabilit egalitatea în meci. Scorul s-a făcut 5-5, iar de aici până la câștigarea partidei și calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Dubai nu a mai fost decât un pas. A fost 6-3, 7-5 pentru Halep, după un meci cu multe schimburi lungi, dar și erori din partea ambelor jucătoare. Sunt zi de zi mai obosită, dar important e că reuşesc să mă concentrez şi să joc din ce în ce mai bine, a declarat la final Halep. A fost șaptea victorie a Simonei Halep în tot atâtea partide disputate cu Lesia Tsurenko. În sferturi, Simona Halep va întâlni învingătoarea meciului Belinda Bencic (Elveția, 45 WTA) vs Aryna Sabalenka (Belarus, 9 WTA). Pentru calificarea în sferturi, Halep va fi recompensata cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.