Joi, 23 11 2017
Lecție de fotbal pentru Dinamo. Victorie de senzație a Iașului (VIDEO)

Poli Iaşi a învins Dinamo Bucureşti în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, scor 3-1, în etapa cu numărul 21 a stagiunii 2016/2017, ultima pe anul în curs.

Golurile au fost marcate de Cristea din penalti, Ştefănescu şi Vasile Gheorghe pentru gazde (ultimul tot din penalti), respectiv Nedelcearu pentru dinamovişti.

Pe un teren îngheţat o singură repriză însă, Dinamo a început mai bine cu gol în minutul 7.

Nedelcearu a punctat la debut după o bâlbâială a gazdelor, care au greşit la o fază fixă. Egalarea a venit însă nu foarte târziu, prin Cristea, care a transformat un penalti dictat corect de arbitrul Colțescu, la un fault al lui Romera.

În minutul 63, Busuladzic avea să vadă cartonaş roşu direct după un gest necontrolat, iar astfel Iaşiul a putut să controleze mai uşor partidă.

Şi asta s-a văzut şi pe tabelă, Ştefănescu marcând golul de 2-1 în minutul 72. Victoria avea să fie a ieşenilor, dar una şi mai lejeră pe tabelă, căci Vasile Gheorghe avea să mai transforme un penalti până la final, în minutul 91, scor final 3-1.

Dinamo rămâne pe 5 cu 32 de puncte, în timp ce Iaşul urcă pe 9 cu 25 de puncte, la egalitate cu FC Botoşani şi Voluntari.

Echipele de start:

CSM Poli Iaşi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato - V. Gheorghe, Al. Creţu - Ciucur, Ştefănescu, Bole - A. Cristea.

Dinamo: Brănescu - Ceccarelli, Nedelcearu, Maric - Romera, Nistor, Busuladzic, Oliva - Hanca, Rotariu, Lazăr.

(Sursa: ziare.com)