Marti, 24 10 2017
Le-am scos fumurile de campioni din cap! FCSB – Poli Iași: 1-1 (VIDEO)

FCSB a înregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, în partida disputată miercuri seara cu CSM Poli Iaşi, pe Naţional Arena, în cadrul etapei a 5-a a Ligii 1.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Platini, iar jucătorii lui Nicolae Dica au egalat după pauză, printr-un penalti transformat de Gnohere.

În faţa a doar 5 mii de spectatori veniţi să-şi vadă echipele favorite la o oră de Champions League, FCSB şi CSM Poli Iaşi au oferit o partidă antrenantă, cu multe ocazii, în special în partea secundă.

Nicolae Dică l-a aruncat în teren încă din primul minut pe nou-venitul Golofca, însă ieşenii au fost cei care au deschis scorul, după doar 9 minute, prin jucătorul cu nume legendar Platini. Acesta a profitat de o bâlbâială a lui Bălaşa şi l-a învins pe Niță cu un şut plasat.

Sub ochii lui Romario Benzar şi Dragoş Nedelcu, transferaţi chiar ieri de la Viitorul, vicecampioana României s-a aruncat în atac, dar scorul la pauză a fost 0-1.

După pauză, Dică i-a aruncat în teren pe Gnohere şi Teixeira, iar atacantul francez a punctat după numai 11 minute, dintr-un penalti dictat ca urmare a unui henţ în careu al lui Almeida.

„Ros-albaștrii" au continuat să preseze, în căutarea golului victorios, dar Alibec, Gnohere sau tânărul Daniel Benzar n-au reuşit să-l învingă pe Kelava, iar Iașul lui Flavius Stoican produce surpriza. O surpriză care putea fi chiar de 3 puncte, dacă pe final Spătaru nu se trăgea în portar când a rămas singur cu Niță.

11 puncte are FCSB după 5 etape, în timp ce CSM Poli Iaşi ajunge la 5 puncte.

(Sursa: ziare.com)