Duminica, 09 12 2018
Poli Iași, victorie frumoasă în fața celor de la Voluntari (VIDEO)

Poli Iaşi a obţinut o victorie importantă în etapa cu numărul 10 din Liga 1, moldovenii reuşind să se impună cu scorul de 2-1 în faţa celor de la Voluntari.

A fost o partidă cu două goluri superbe, dar şi cu o mare greşeală de arbitraj.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 7, atunci când Balaur a pus piciorul nefericit la o centrare banală a lui Sin şi a trimis în proprie poartă, păcălindu-l pe goalkeeperul Balauru.

Golurile frumoase au venit în partea secundă, la un interval de două minute.

Mai întâi, Jo Santos a dus scorul la 2-0 la capătul unei faze în care a combinat excelent cu Kizito şi apoi l-a driblat în stil de mare jucător pe ghinionistul zilei, Balauru, marcând cu un şut sec.

A fost o fază plecată însă de la un offside nesemnalizat la Andrei Cristea, iar în mod normal golul trebuia anulat.

La două minute după reuşita ieşenilor Voduț a redus din diferenţă cu un şut de la 17 metri, fără speranţă pentru portarul Koselev.

Cu această victorie, Iaşul ajunge la 13 puncte şi urcă pe locul 8 al clasamentului, peste învinsa de vineri, FC Voluntari.

Echipele de start

Poli Iaşi: Koselev - Almeida, Cioinac, Frăsinescu, Sin - Chelaru, Qaka - Platini, Mendes, Jo Santos - A. Cristea

Rezerve: Kelava, Kizito, Panțîru, Cisse, Bosoi, Moisi, C. Ştefănescu

Antrenor: Flavius Stoican

FC Voluntari: Balauru - Maftei, I. Balaur, Achim, Acsinte - Novac, L. Marinescu - Căpăţână, M. Voduț, Popadiuc - Tudorie

Rezerve: Gavrilaș, Filipov, M. Popescu, Răuță, Pârcălabu, Cernat, G. Deac

Antrenor: Claudiu Niculescu

(Sursa: ziare.com)