Duminica, 19 11 2017
Meci perfect în Europa League! FCSB - Viktoria Plzen: 3-0

FCSB - Viktoria Plzen a fost meciul de debut al roş-albaştrilor în grupele Europa League. Vicecampioana a jucat pe teren propriu cu Viktoria Plzen, pe Arena Națională. Victoria roș-albaștrilor a fost categorică: 3-0.

FCSB a făcut un nou meci perfect în faţa Viktoria Plzen, la debutul în grupele Europa League. Budescu, cu o dublă, şi Alibec au adus victoria roş-albaştrilor, scor 3 la 0.

FCSB şi-a început cu dreptul aventura din grupele Europa League şi a câştigat meciul cu Viktoria Plzen.

Cehii au avut prima mare ocazie a partidei: Petrzela a nimerit bara transversală. Peste doar un minut, Budescu a căzut în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Acelaşi Budescu a transformat lovitura de pedeapsă. Jocul roş-albaştrilor a crescut, iar Alibec putea face 2 la 0. Atacantul a fost blocat în ultima clipă de portarul advers. Chiar înainte de pauză, Alibec i-a dat o pasă perfectă lui Budescu, care şi-a trecut în cont dubla cu un lob de efect. Cehii au mai avut o mare ocazie, la şutul lui Zivulic, respins în corner de Niţă.

Repriza secundă a avut mai puţine faze de poartă. În minutul 73, Denis Alibec a dat golul de 3 la 0, cu un şut din lovitură liberă, deviat de zid. A fost şi rezultatul final al partidei, iar roş-albaştrii aşteaptă acum meciul de campionat cu Gaz Metan.

În celălalt meci al grupei G, Hapoel Beer Sheva a trecut cu 2 la 1 de FC Lugano.

(Sursa: digi24.ro)