Duminica, 26 02 2017
FC Botoșani, victorie cu mulți nervi și cartonașe. Dinamo pierde podiumul (VIDEO)

FC Botoşani a învins Dinamo Bucureşti cu 2-1, în ultimul meci al zilei de sâmbătă din Liga 1, în etapa cu numărul 11 a sezonului competiţional 2016/2017.

Golurile au fost marcate de Romera prin autogol şi Vasvari din penalti pentru gazde, respectiv Rotariu pentru alb-roșii.

Meciul a fost unul cu mulţi nervi şi cartonaşe, Dinamo rămânând chiar în 10 oameni din minutul 71, când Palici a primit al doilea galben după ce a provocat penaltiul care a fost decisiv în victoria moldavilor.

Un penalti care s-a lăsat cu multe discuţii şi proteste din partea taberei dinamoviste.

Partida începuse în forţă cu două bare, lovite de câte fiecare echipă în parte, în primele 20 de minute ale partidei, impunând un ritm alert şi frumos unei partide care a plăcut ochiului.

După această victorie, Botoşani urcă pe 3 în Liga 1 cu 19 puncte, la 4 puncte de Steaua, în timp ce Dinamo rămâne pe 5 în clasament, cu 16 puncte, iar Steaua se poate distanţa la 10 lungimi dacă învinge duminică pe CSU Craiova.

Echipele de start:

FC Botoșani: Iliev - Dimitrov, Burcă, Miron, Mușat - M. Roman, Vasvari, Willie, I. Fulop - Elek, Golofca.

Dinamo: Brănescu - Romera, Nedelcearu, Maric, St. Filip - D. Nistor, Busuladzic, Palic - D. Rotariu, Nemec, V. Lazăr.

(Sursa: ziare.com)