Arcadia Spitale si Centre Medicale
Concedieri în masă anunțate într-un județ din România. Anunțul făcut de noul președinte al Consiliului Județean Timiș
Facebook

Concedieri în masă anunțate într-un județ din România. Anunțul făcut de noul președinte al Consiliului Județean Timiș

Ultima actualizare: 5 noiembrie 2024Autor: Vizualizări: 268
Noul preşedinte al CJ Timiş, Alfred Simonis (PSD), a declarat, că administraţia judeţeană are cele mai mari cheltuieli la Direcţia de Asistenţă Socială şi că este posibilă o externalizare a serviciilor de pază, unde sunt plătiţi sute de angajaţi.

Liderul administraţiei timişene a punctat că noua organigramă va fi pusă în transparenţă decizională în perioada următoare, până la finalul anului, după ce va analiza eficienţa sau ineficienţa fiecărei direcţii, fără a prejudicia calitatea serviciilor prestate.

„Este o organigramă stufoasă. De departe, la Direcţia de Asistenţă Socială se cheltuie cel mai mult, nu doar în Timişoara, ci în întregul judeţ. Trebuie să facem auditul fiecărei direcţii în parte. Există posibilitatea externalizării unei mari părţi a serviciilor care pot fi externalizate şi să recuperăm astfel banii, dar fără să scădem calitatea serviciilor. Obiectivul meu nu este să facem disponibilizări, ci să eficientizăm activitatea CJ. Noua organigramă va fi pusă în transparenţă decizională în perioada următoare, după ce voi vedea fiecare structură în parte cât de eficientă sau de ineficientă a fost. Noua organigramă va însemna reducere de posturi. Avem sute de agenţi de pază. Nu cred că cea mai mare firmă de pază din judeţ trebuie să fie la Consiliul Judeţean Timiş. Acele servicii trebuie externalizate, astfel încât să ne asigurăm că cheltuim mai eficient banii”, a detaliat Alfred Simonis.

El a subliniat că îşi doreşte ca oamenii performanţi, indiferent de culoarea lor politică, să rămână în CJ, dar vor pleca cei incompetenţi, indiferent de culoarea politică sau „de cine i-a adus”.

Consiliul Judeţean Timiş are în jur de 2.500-2.700 de angajaţi, cu tot ce înseamnă structurile din subordine.

REPORTERIS îți recomandă și ...
RESPINS. Klaus Iohannis nu o acceptă pe Sevil Shhaideh ca premier

„Este imens. Cheltuim extrem de mulţi bani pe salarii (…)”, a mai arătat Alfred Simonis.

 

Sursa: Agerpres

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Ilie Bolojan, al treilea om în stat. A fost ales președinte al Senatului
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
INS începe recenzarea pe teren a populației: aproape 47% dintre români s-au autorecenzat
Palas Iasi