Prefectul de Teleorman, păcălit prin metoda „Accidentul”
43f7b9b4c8cc1a5d6e62e171821ecaff_XL

Prefectul de Teleorman, păcălit prin metoda „Accidentul”

Ultima actualizare: 12 aprilie 2023Autor: Vizualizări: 38
Cea mai recentă victimă a escrocilor care se folosesc de metoda „Accidentul” este prefectul județului Teleorman, Haralambie Epure.

Demnitarul a fost sunat de un individ care s-a prezentat a fi Marian Neacșu, secretarul general al Guvernului, și i-a cerut contactele mai multor fermieri din județ, pentru a le solicita bani, relatează Antena 3.

După ce a obținut contactele telefonice, individul a sunat fermierii respectivi și i-a invitat la discuții la Palatul Victoria, nu înainte de a le solicita un sprijin financiar pentru ajutorarea copilului său, internat la un spital din Geneva.

Prefectul a recunoscut faptul că nu a verificat cine i-a solicitat respectivele informații cu caracter personal, pentru că legătura i s-a făcut din secretariat și secretara i-a spus că Marian Neacșu îl caută. „S-a făcut legătura, bună ziua, sunt domnul Neacșu, ce mai faceți, cum merg treburile. Din vorba în vorbă zice > și i-am enumerat”, spune Haralambie Epure.

Escrocheria a ieșit la iveală după ce un fermier care a virat 1000 de euro în contul indicat de individul care pretindea că e Marian Neacșu l-a sunat pe adevăratul Marian Neacșu, pentru a confirma viramentul.

Haralambie Epure a informat Inspectoratul Județean de Poliție Teleorman și a dat o declarație în acest sens. Prefectul de Teleorman spune că nu este singurul care a fost păcălit de individul care s-a prezentat ca fiind Marian Neacșu.

În clipa de față polițiștii au declanșat cercetările pentru identificarea autorului escrocheriei, dar și a tuturor celor care au fost înșelați.

 

Sursa: reporter24.info

 

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Fermierii români vând cele mai ieftine ouă din Uniunea Europeană: vânzările au scăzut cu 30%
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
Seceta a afectat aproape 35.000 de fermieri şi aproape 1,2 milioane hectare
Palas Iasi

Alte articole