Palas Winter
Răsturnare de situație. Ce arată ultimul mare sondaj realizat înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale

Răsturnare de situație. Ce arată ultimul mare sondaj realizat înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale

Ultima actualizare: 6 decembrie 2024Autor: Vizualizări: 299
Ierarhia în cursa prezidențială s-a schimbat, potrivit ultimului sondaj Atlas Intel, realizat la începutul lunii decembrie 2024, pe un eșantion de 5.505 de persoane.

Rezultatele sondajului – publicate de HotNews – au apărut joi, la o zi după ce CSAT a declasificat rapoartele serviciilor secrete referitoare la campania electorală a lui Călin Georgescu și după un alt sondaj Atlas Intel care, miercuri, îl dădea pe acesta la 47% în intenția de vot, față de 43% cât avea Elena Lasconi.

Potrivit noului sondaj, Elena Lasconi a preluat conducerea, cu 48,6%, la o distanță de două procente de Călin Georgescu, cotat la 46,4%.

3,1% dintre cei care au răspuns sondajului spun că își vor anula votul, iar 1,9% nu știu pe cine vor vota.

Amintim că, vineri, 6 decembrie 2024, la 01:00 (ora României), s-a dat startul celui de al doilea tur al alegerilor prezidențiale, odată cu deschiderea primei secții de votare, la Auckland, Noua Zeelandă (ora locală 12:00).

Ulterior s-au deschis secțiile de votare din Australia: Melbourne, Canberra, Sydney, la ora 03:00 ora României (ora locală 12:00), urmate de secția din Adelaide la 03:30 (ora României) și de cea din Perth la 06:00 (ora României).

În străinătate, cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale se desfăşoară pe parcursul a trei zile:

* vineri, 6 decembrie, între orele locale 12,00 şi 21,00;

* sâmbătă, 7 decembrie, şi duminică, 8 decembrie, între orele locale 7,00 şi 21,00.

Cetăţenii români cu drept de vot care se află în străinătate în ziua alegerilor, indiferent dacă au sau nu domiciliul ori reşedinţa în afara ţării, pot vota în cele 950 de secţii organizate în afară.

REPORTERIS îți recomandă și ...
Consultantul lui Călin Georgescu este șeful mișcării neo-legionare din România, Eugen Sechila. Un legionar în fruntea țării

Românii din țară vor vota duminică, 8 decembrie.

 

Sursa: Adevărul

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Ministrul Digitalizării: Au fost identificate reţele care încearcau să promoveze candidați, fără respectarea legislației
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
Lasconi: I-am transmis lui Iohannis că mandatul lui s-a încheiat și trebuie să-și dea demisia
Palas Iasi

Alte articole