Arcadia Spitale si Centre Medicale
Brancardierul care a detubat din greșeală o femeie internată la ATI, reținut de procurori
3ac59591c59584cfa519ba21363ea918_XL

Brancardierul care a detubat din greșeală o femeie internată la ATI, reținut de procurori

Ultima actualizare: 11 decembrie 2020Autor: Vizualizări: 19

3ac59591c59584cfa519ba21363ea918 XL

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti au anunţat, vineri seara, că l-au reţinut pe brancardierul de la Spitalul „Victor Babeş” din Capitală care ar fi detubat din greşeală o pacientă cu COVID-19 internată la Secţia de Terapie Intensivă, femeia decedând la scurt timp.

Potrivit unui comunicat al Parchetului, brancardierul a fost reţinut pentru 24 de ore sub acuzaţia de ucidere din culpă şi urmează să fie prezentat în faţa unui judecător cu propunere de arestare preventivă.

„În data de 10.12.2020, ora 15,30, după ce una dintre cele două paciente dintr-un salon al Secţiei de Terapie Intensivă a fost declarată decedată, pentru ridicarea cadavrului din salon şi depunerea acestuia la morgă au fost solicitaţi mai mulţi brancardieri, între care şi inculpatul, precum şi o infirmieră. Inculpatul s-a echipat cu costumul de protecţie, a intrat în salonul respectiv fără a-i mai aştepta pe ceilalţi şi, confundând cele două paciente, şi-a depăşit atribuţiile de serviciu şi a scos sonda de intubare de la pacienta în viaţă, aceasta decedând la scurt timp, în pofida manevrelor de resuscitare aplicate de medicii care fuseseră alertaţi”, precizează procurorii.

În paralel, conducerea Spitalului ”Victor Babeş” a anunţat că a demarat o anchetă administrativă, avându-se în vedere verificarea modului în care au fost respectate protocoalele în vigoare, identificarea eventualelor abateri disciplinare şi stabilirea unui plan de măsuri care să elimine posibilitatea repetării unor astfel de incidente.

Potrivit unităţii medicale, în după-amiaza zilei de joi, în cadrul Compartimentului Terapie Intensivă, a avut loc un „incident regretabil”, soldat cu decesul unei paciente cu COVID-19, în vârstă de 65 de ani, internată din data de 25 noiembrie.

REPORTERIS îți recomandă și ...
CCR a validat primul tur al alegerilor prezidențiale. În al doilea tur vor participa Călin Georgescu și Elena Lasconi

„Existând indicii solide că decesul nu a avut loc din cauze naturale sau medicale, coordonatorul turei de gardă a Spitalului de Boli Infecţioase şi Tropicale ‘Dr. Victor Babeş’ a sesizat organele competente, respectiv Parchetul şi Poliţia, care au declanşat imediat o anchetă, circumstanţele exacte ale producerii incidentului fiind în prezent investigate”, a arătat sursa citată.

 

Sursa: Agerpres

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Ani grei de închisoare pentru părinții din Prahova care și-au omorât fetița opărind-o intenționat
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
Român beat mangă, reținut de polițiștii germani: stătea pe jumătate dezbrăcat pe suportul de biciclete al unui autocar care circula pe autostradă