Arcadia Spitale si Centre Medicale
Breșă uriașă de securitate la Orange România. Un hacker a furat date ale clienților și angajaților

Breșă uriașă de securitate la Orange România. Un hacker a furat date ale clienților și angajaților

Ultima actualizare: 27 februarie 2025Autor: Vizualizări: 147
Orange, grupul francez de telecomunicații cu afaceri și în România, a fost ținta unui atac cibernetic. Ar fi fost furate document cu date ale angajaților și înregistrări ale clienților români.

Un hacker cunoscut sub numele de „Rey”, care este asociat cu grupul de ransomware HellCat, și-a asumat responsabilitatea pentru încălcare. Hackerul susține că a menținut accesul la sistemele Orange timp de peste o lună, înainte de a extrage datele pe parcursul unei perioade de trei ore, fără a fi detectat, notează Tech Monitor.

Potrivit lui Rey, s-a încercat extorcarea companiei, dar când Orange nu a răspuns, datele furate au fost divulgate pe un forum al hackerilor. Rey a declarat că atacul cibernetic nu a făcut parte dintr-o operațiune ransomware HellCat. Cu toate acestea, hackerul este un membru cunoscut al grupului, care a fost legat anterior de atacuri cibernetice asupra altor organizații.

Datele compromise vizează în principal Orange România și includ aproximativ 380.000 de adrese de e-mail unice, documente interne ale companiei și informații despre clienți.

Mostre din datele furate conțin adrese de e-mail aparținând angajaților actuali și foști, partenerilor și contractorilor. Scurgerea include, de asemenea, cod sursă, facturi, contracte și detalii parțiale ale cardurilor de plată legate de clienții români.

Unele dintre date par a nu mai fi de actualitate. Anumite adrese de e-mail aparțin unor persoane care nu au mai fost afiliate Orange România de mai mult de cinci ani, iar multe dintre detaliile expuse privind cardurile de plată au expirat deja. Cu toate acestea, datele clienților de la Yoxo, serviciul de abonament fără contract al Orange, au fost incluse în breșă.

REPORTERIS îți recomandă și ...
Noua judecătoare din dosarul tragediei de la 2 Mai decide astăzi dacă Vlad Pascu va fi judecat pentru omor calificat

Rey susține că accesul la sistemele Orange a fost obținut printr-o combinație de acreditări compromise și vulnerabilități în Jira, software-ul de urmărire a problemelor al companiei. Portalurile interne au fost, de asemenea, vizate ca parte a atacului. Hackerul a declarat că o notă de răscumpărare a fost lăsată pe sistemul compromis, însă compania nu a inițiat nicio negociere.

 

Sursa: Știrile PRO TV

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Noua judecătoare din dosarul tragediei de la 2 Mai decide astăzi dacă Vlad Pascu va fi judecat pentru omor calificat
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
Cine este bărbatul acuzat de terorism de către procurorii DIICOT Iași. Interceptări