
Cămătar prins în flagrant în Sfântu Gheorghe. Ar fi cerut 200.000 de lei „dobândă” pentru 15.000 de lei dați cu împrumut
Polițiștii din Covasna au prins în flagrant un bărbat acuzat de cămătărie. Flagrantul a fost organizat într-o parcare din orașul Sfântu Gheorghe, iar scena a fost surprinsa de o cameră de supraveghere din zonă.
Ancheta a început după ce un bărbat din oraș a reclamat la Poliție că, pentru un împrumut de 15.000 de lei, a ajuns să dea înapoi 200.000 de lei și încă e dator.
Individul care îi dăduse banii cu camată sporea dobânda de la o lună la alta și, ca să obțină sume cât mai mari, îl amenința pe datornic și pe familia acestuia. Terorizat, omul a ajuns să-și retragă copilul de la grădiniță și s-a mutat în altă localitate.
În dosar mai apar două victime, dar anchetatorii au bănuiala că numărul lor este mult mai mare.
Politiștii au facut perchezitii la domiciliul suspectului, în localitatea Bodoc, iar instanța a decis sa fie plasat sub control judiciar, pentru 60 de zile.
Sursa: Știrile PRO TV
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Un bărbat este cercetat penal după ce a fost prins în timp ce fura plăcuțe metalice de fixare a șinei de care ferată, în zona CF Nazarcea, a informat marți Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța.
Articole din aceeași categorie
Articole pe subiecte simiare
Alte articole