
Consilier în cadrul Gărzii Forestiere Râmnicu Vâlcea, trimis în judecată pentru luare de mită
Nicu-Gabriel Simionescu, la data faptei consilier cu atribuţii de control în cadrul Gărzii Forestiere Râmnicu Vâlcea, a fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat că ar fi luat mită să nu sancţioneze o firmă pentru necurăţarea suprafeţelor de teren de pe care exploatase masa lemnoasă.
Potrivit unui comunicat al DNA transmis vineri, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Craiova au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Nicu-Gabriel Simionescu, la data faptei consilier cu atribuţii de control în cadrul Gărzii Forestiere Râmnicu Vâlcea, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită şi un administrator al unei societăţi comerciale, pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită.
Procurorii anticorupţie notează în rechizitoriu că, în ziua de 23 august 2022, în contextul efectuării unor controale la societatea ce avea ca obiect de activitate exploatarea masei lemnoase, Nicu-Gabriel Simionescu, în calitatea menţionată, ar fi primit de la omul de afaceri o sumă de bani în legătură cu exercitarea atribuţiilor sale de serviciu.
Concret, anchetatorii spun că banii ar fi fost remişi lui Simionescu pentru ca acesta să nu sancţioneze contravenţional agentul comercial pentru necurăţarea suprafeţelor de teren de pe care exploatase masa lemnoasă şi, implicit, să finalizeze controlul într-un mod favorabil societăţii comerciale.
Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Gorj, cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză.
Sursa: Agerpres
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Procurorii DNA au reţinut şi solicită arestarea preventivă a unui inspector din cadrul Direcţiei Generale Antifraudă a ANAF şi a unei femei, administrator de firmă. Inspectorul din cadru ANAF e acuzat de trafic de influenţă, fiind suspectat că a cerut şi primit mii de euro în schimbul promisiunii de a interveni în aşa fel încât unele firme care activează în domeniul transportului în sistem ridesharing să nu fie controlate sau chiar de a bloca o sesizare penală în urma unui control al ANAF. Femeia care i-ar fi dat banii este şi ea inculpată, pentru cumpărare de influenţă în formă continuată.
Articole pe subiecte simiare
Alte articole