
De la ce a pornit răfuiala sângeroasă din Urziceni, încheiată cu doi morți și mai mulți răniți. Precizările EUROPOL (VIDEO)
Un conflict izbucnit între două familii s-a transformat într-o răfuială sângeroasă pe o stradă din Urziceni. Doi frați au murit împușcați și cel puțin trei oameni au fost răniți după ce zeci de persoane s-au încăierat.
Protagoniștii au folosit bâte, răngi și chiar o armă de vânătoare în bătaia generală.
În zonă a fost mobilizată o armată de polițiști pentru a-i găsi pe agresori și unii dintre cei implicați în scenele violente au fost audiați azi-noapte.
Mărul discordiei ar fi fost o fată. Tânăra ar fi trebuit să devină soția unui băiat din cealaltă tabără. Dar părinții ei s-ar fi răzgândit.
Imaginile au fost surprinse de martori pe o stradă din Urziceni. Protagoniști sunt membrii a două familii. Una dintre tabere este din oraș, iar cealaltă din Prahova. În înregistrări apar zeci de oameni, unii înarmați cu bâte și răngi. În plus, un individ și-a făcut apariția cu o armă, care pare a fi de vânătoare.
Cosmin Andreica, președintele EUROPOL: „Conflictul are la baza o înțelegere maritală legată de fiul respectiv, fiica celor două familii”.
Spiritele s-au încins rapid și în scurt timp au apărut primele victime. Trei dintre răniți au fost duși de urgență la Spitalul din Urziceni.
Gheorghi Jardan, manager spital Urziceni: „Au fost aduși doi pacienți cu plăgi prin împușcare, unul de 21 de ani și unul de 29 de ani, în stop cardio respirator, s-au efectuat manevre de resuscitare, dar s-au declarat decedați”.
La poarta unității medicale s-au adunat rudele bărbaților, așa că mai multe echipaje de polițiști și jandarmi au blocat accesul în curte, pentru ca tensiunile sa nu escaladeze.
Alți răniți au ajuns la Spitalul Floreasca din Capitală. Și aici s-au strâns apropiații celor implicați în scandal, iar agenții i-au condus la secție, pentru că ar fi fost recalcitranți.
Între timp, în Urziceni, unde s-au derulat scenele violente, a fost o adevărată desfășurare de forțe.
Cosmin Andreica, președintele EUROPOL: „În momentul conflictului, în municipiul Urziceni, într-o zi de sâmbătă, a fost planificată în serviciu o singură patrula de poliție, doar doi polițiști de ordine publică care evident era imposibil pentru ei să aplaneze într-un fel conflictul. Alte zeci de polițiști au acceptat să vină de acasă pentru a participa la activitățile fără precedent”.
Agresorii au reușit să fugă de la fața locului și polițiștii au pornit pe urmele lor. În Ialomița, în Capitală, dar și în județele limitrofe au fost organizate filtre. Toate mașinile au fost oprite și verificate.
Georgian Drăgan, inspectoratul general al Poliției Române: „Au fost conduse la sediul Poliției mai multe persoane pentru a se verifica implicarea lor în caz, de asemenea pentru celelalte persoane care nu au fost depistate încă, ele au fost identificate”.
Polițiștii au deschis în acest caz un dosar penal și au început deja audierile.
Sursa: Știrile PRO TV
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Ministrul de interne din Macedonia de Nord, Pance Toskovski, a anunțat că 51 de persoane au murit și peste 100 au fost rănite într-un incendiu produs în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club de noapte din orașul Kocani, relatează AFP.
Articole din aceeași categorie
Articole pe subiecte simiare
Alte articole