palas febr
Șeful Poliției Locale Bacău și o subalternă, trimiși în judecată de DNA Bacău. Primăria le cere 33.000 de lei, contravaloarea amenzilor
Facebook / Poliția Locală Bacău

Șeful Poliției Locale Bacău și o subalternă, trimiși în judecată de DNA Bacău. Primăria le cere 33.000 de lei, contravaloarea amenzilor

Ultima actualizare: 20 decembrie 2024Autor: Vizualizări: 207
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA), Serviciul Teritorial Bacău, au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Iftene Lucian-Dumitru, director executiv al Poliției Locale Bacău, și a unui polițist local, scrie Bacău.net.

Potrivit rechizitoriului, în data de 20 martie 2024, Iftene Lucian-Dumitru i-ar fi solicitat unei subordonate să nu sancționeze două persoane juridice pentru contravenții prevăzute de O.U.G. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

Pentru a da o aparență de legalitate, Iftene Lucian-Dumitru ar fi falsificat documente oficiale prin contrafacerea scrierii și alterarea acestora. De asemenea, în colaborare cu B.D.R., cei doi ar fi completat în fals procesele verbale de constatare și sancționare a contravențiilor, atestând date false.

Primăria Municipiului Bacău s-a constituit parte civilă în acest caz, solicitând suma de 33.000 de lei, reprezentând valoarea maximă a amenzilor ce trebuiau aplicate celor două persoane juridice. Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Bacău.

Poliția Locală Bacău a anunțat că activitatea celor doi a fost suspendată.

 

Sursa: G4Media

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Primarul stațiunii Sinaia, Vlad Oprea, adus la DNA. În timpul perchezițiilor i s-a făcut rău și a fost dus la spital
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
PRESShub / Cu 4 voturi la 1, procurorii din CSM au fost de acord cu rezultatul pseudo-concursului pentru inspectorii judiciari