Arcadia Spitale si Centre Medicale
Patru pacienți, victime ale incendiului din Macedonia de Nord, transportați cu o aeronavă română în Lituania, Vilnius, Lituania

Patru pacienți, victime ale incendiului din Macedonia de Nord, transportați cu o aeronavă română în Lituania, Vilnius, Lituania

Ultima actualizare: 17 martie 2025Autor: Vizualizări: 168
O aeronavă C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a plecat luni, de la Otopeni, pentru a executa o misiune umanitară pentru transportul a patru pacienți diagnosticați cu arsuri de la Skopje, Macedonia de Nord, la un spital din Vilnius, Lituania.

Pe timpul zborului, pacienții sunt monitorizați de o echipă medicală asigurată de SMURD și de Spitalul Clinic de Urgență București, arată un comunicat MApN.

Cel puțin 59 de persoane au murit și peste 150 au fost rănite în incendiul izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club de noapte din Macedonia de Nord, a declarat ministrul de interne Pance Toskovski, precizând că au fost emise mandate de arestare pe numele a patru persoane în cadrul anchetei privind cauzele tragediei, relatează AFP și Reuter.

 

Sursa: Agerpres

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Legea carantinării și izolării intră în vigoare, de astăzi
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
Incendiu la Spitalul „Matei Balș” din București: patru persoane au murit carbonizate