
Bătaie generală într-o localitate din Vrancea. Zeci de polițiști și mascați, mobilizați. Opt persoane audiate
Zeci de polițiști și mascați au fost mobilizați, duminică seara, pentru menținerea ordinii publice în urma unui conflict la Slobozia Bradului, opt persoane fiind duse la audieri, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Vrancea.
Potrivit sursei citate, duminică seara, polițiștii au fost alertați prin 112 despre un conflict între patru – cinci persoane, la Slobozia Bradului, în urma căruia un bărbat a ajuns la Spitalul Județean de Urgență „Sf. Pantelimon” Focșani după ce a fost lovit cu un obiect contondent.
La puțin timp, tot printr-un apel la 112 a fost sesizat un accident rutier petrecut în aceeași localitate, în care doi tineri de 17 și 23 de ani ar fi fost acroșați de un autoturism condus de un bărbat, cercetările stabilind că cele două evenimente ar avea legătură, întrucât cei doi tineri ar fi fost acroșați de un autoturism condus de victima primului apel la 112.
Din primele investigații a reieșit că un bărbat ar fi acroșat doi tineri, la Slobozia Bradului, iar ulterior acesta ar fi fost agresat de mai multe persoane, având nevoie de îngrijiri medicale. Între timp, și victimele accidentului rutier au sunat la 112 pentru a sesiza evenimentul și, deși ambii tineri au fost transportați la spital, unul din ei nu prezenta leziuni, iar cel de-al doilea avea leziuni superficiale.
„Pentru gestionarea situației, cercetarea evenimentelor și menținerea ordinii publice, la fața locului au intervenit șase echipaje de poliție și o grupă de luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale. De asemenea, pentru menținerea ordinii și siguranței publice în zona spitalului au fost direcționate trei echipaje de poliție, o grupă SAS și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Vrancea”, au precizat reprezentanții IPJ Vrancea.
Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru lovire sau alte violențe, distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.
De asemenea, au fost emise trei ordine de protecție provizorii.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate modul de producere a evenimentelor, participația fiecărei persoane, încadrarea juridică a faptelor și dispunea tuturor măsurilor pentru aplicarea fermă a legii.
Sursa: Agerpres
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Comisia de cercetare disciplinară care a analizat conduita medicilor care l-au primit pe adolescentul mort de peritonită la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgu Jiu a finalizat ancheta disciplinară, în urma acesteia unul dintre doctori fiind sancţionat cu avertisment scris şi reducere de 10% din salariu timp de trei luni, în timp ce al doilea a primit ca sancţiune reducerea cu 10 procente a salariului tot pentru trei luni.
Articole din aceeași categorie
Articole pe subiecte simiare
Alte articole