Palas Winter
Delir al extremiștilor pe TikTok. Fake news cu o așa-zisă „mobilizare pentru intervenția Armatei Române în Ucraina”
Facebook / MApN

Delir al extremiștilor pe TikTok. Fake news cu o așa-zisă „mobilizare pentru intervenția Armatei Române în Ucraina”

Ultima actualizare: 8 decembrie 2024Autor: Vizualizări: 108
Organizația Expert Forum (EFOR) trage un semnal public de alarmă în privința dezinformărilor care circulă în mediul online în această perioadă, după anularea primului tur al alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024.

Astfel, reprezentanții EFOR subliniază faptul că există informații false care sunt distribuite pe unele rețele sociale, precum TikTok sau Facebook, care susțin că are loc o „mobilizare pentru intervenția Armatei Române în Ucraina”.

Această informație este falsă, iar cei de la Expert Forum spun că „este vorba despre un delir al unei grupări extremiste, care încearcă să creeze haos și proteste violente în România”, arată Știrile PRO TV.

Mesajul complet al celor de la EFOR:

„NU avem o mobilizare pentru intervenția Armatei Române în Ucraina! Este vorba despre un delir al unei grupări extremiste, care încearcă să creeze haos și proteste violente în România. Doar noi am găsit 230 de videoclipuri cu peste 10 milioane de vizualizări în ultimele 3 zile pe TikTok. Știm că este o perioadă extrem de tensionată social, dar vă încurajăm să verificați informațiile virale din aceste zile!

Evitați să distribuiți știri înainte să le verificați! Narativa falsă care circulă în ultimele 3 zile:

„Biden încearcă să bage NATO în război prin România și să nu mai plece de la conducerea SUA.”

Faptele contrazic această psihoză informațională:

  • ⁠Imaginile cu tehnică militară sunt DOAR de la parada de 1 Decembrie!
  • ⁠MaPN confirmă ( Ministerul Apărării Naţionale) că nu începe recrutarea tinerilor sau a rezerviștilor pentru a fi trimiși în Ucraina.

– MApN: Aceste dezinformări sunt false și fac parte dintr-o campanie de manipulare pe rețele sociale, în special pe TikTok, cu scopul de a induce panică și nesiguranță.”

MapN: Afirmații false și manipulatoare

REPORTERIS îți recomandă și ...
BMW căutat de autoritățile germane, depistat în Vama Nădlac II

De altfel, în urmă cu două zile, inclusiv Ministerul Apărării Naționale a avertizat că există „dezinformări referitoare la așa-zisele „pregătiri” pentru recrutarea tinerilor în vederea trimiterii acestora la război!”

„Toate aceste afirmații sunt false si manipulatoare! Pentru a le susține, sunt speculate, fie proceduri de rutină efectuate de structurile cu atribuții în domeniul evidenței rezervei de mobilizare, în conformitate cu legislația în vigoare, fie diferite deplasări de coloane militare pe rețeaua rutieră sau pe calea ferată, care sunt prezentate drept pregătiri de război, inclusiv imagini cu coloane de tehnică militară participantă la Parada Militară de la 1 decembrie.

Respingem, de asemenea, în mod categoric, dezinformările care au ca subiect așa-zise „pregătiri” pentru trimiterea de efective ale Armatei României în Ucraina. Aceste speculații, care apar periodic în spațiul public, nu au nicio legătură cu realitatea.

Adresăm rugămintea cetățenilor României care sunt vizați de încercări de manipulare sau dezinformare pe subiecte care țin de securitatea și apărarea națională să verifice informațiile primite din surse oficiale”.

 

Sursa: Știrile PRO TV

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Medic legist, beat criță la volan: a provocat două accidente și a fugit de la locul faptei (VIDEO)
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
Descoperire macabră lângă Timișoara. Trupul fără viață al unui bărbat a fost găsit într-un canal
Palas Iasi

Alte articole