
Imagini rare din Parcul Național Retezat. Un cerb și o ciută au fost surprinși adaptându-se iernii (VIDEO)
Imagini rare surprinse în Parcul Național Retezat. Un cerb și o ciută au apărut într-o zonă monitorizată video și au arătat cum se adaptează mediului natural în plină iarnă.
Unul dintre animale găsește o mică groapă în pământul înghețat și se așază preț de câteva secunde.
Pentru că locul nu era confortabil, se ridică și scobește cu copitele solul acoperit de brumă.
„Ciută și cerb (Cervus elaphus) în Parcul Național Retezat surprinși de către camerele de monitorizare faună, amplasate în Parcul Național Retezat National Park de către colegii noștri din cadrul Administrației Parcului Național Retezat”, scriu reprezentanții Romsilva pe pagina de socializare a Parcului.
Specialiștii spun că acest comportament ajută cerbii să treacă mai ușor peste sezonul rece.
Misiunea Administrației Parcului Naţional Retezat este de a gestiona și conserva Parcul Naţional Retezat ca un loc unde natura să-şi urmeze cursul firesc, ale cărui valori să fie recunoscute de publicul larg, localnici şi oameni de ştiinţă, unde turiştii responsabili sunt bineveniţi, iar utilizarea durabilă a resurselor naturale este reglementată.
Parcul Național Retezat este unul din cele 22 de parcuri naționale și naturale administrate de Regia Nationala a Padurilor – Romsilva.
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Un cerb care a intrat pe suprafaţa unui lac acoperit cu un strat de gheaţă şi are a rămas blocat acolo a fost salvat, duminică, de către pompierii braşoveni. Aceştia au intrat cu barca neumatică pe luciul apei şi adus animalul în siguranţă la mal.
Articole pe subiecte simiare
Alte articole