Polițiștii din Roman, puși pe jar de un bărbat căzut în mijlocul străzii. Ce s-a întâmplat
Un echipaj al Poliţiei din judeţul Neamţ a avut o intervenţie mai puţin obişnuită, duminică seară. Poliţiştii, care au găsit un om căzut în mijlocul străzii, pe carosabil, au încercuit zona şi au solicitat intervenţia unui echipaj medical, acesta din urmă constatând că este vorba despre un bărbat care suferă de etilism acut, scrie News.ro.
Un echipaj de ordine publică din cadrul Poliţiei municipiului Roman a observat, duminică, un bărbat căzut pe carosabil, pe o stradă din oraş.
„Poliţiştii au oprit autospeciala şi au delimitat spaţiul pe partea carosabilă, pentru a preveni producerea unor evenimente rutiere. Totodată aceştia au solicitat un echipaj medical, care a preluat bărbatul şi l-a transporta spital”, informează, duminică seară, Poliţia judeţeană Neamţ.
Echipajul medical a constatat că pacientul suferă de etilism acut. În condiţiile în care în această perioadă temperaturile sunt foarte scăzute, poliţiştii recomandă celor care consumă alcool în cantităţi mari să nu părăsească imobilele, iar celor care văd oameni căzuţi pe stradă le recomandă să sune imediat la 112 şi să nu îi lase pe stradă, întrucât aceştia riscă să intre în hipotermie.
Sursa: News.ro
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Cetățeanul român internat într-o unitate spitalicească din Sharm El-Sheikh, Republica Arabă Egipt, ca urmare a unui traumatism suferit prin înjunghiere, a fost repatriat miercuri, iar operațiunea s-a desfășurat cu sprijinul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), prin intermediul Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU) și al Inspectoratului General de Aviație (IGAv), se arată într-un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe.
Articole pe subiecte simiare