Arcadia Spitale si Centre Medicale
Un lot de covrigi cu ciocolată a fost retras din magazinele Lidl. Consumul ar putea provoca leziuni la nivelul gurii
ANSVSA

Un lot de covrigi cu ciocolată a fost retras din magazinele Lidl. Consumul ar putea provoca leziuni la nivelul gurii

Ultima actualizare: 6 februarie 2025Autor: Vizualizări: 192
Un lot de covrigi cu ciocolată cu lapte sau ciocolată neagră vândut în magazinele Lidl din România a fost retras întrucât consumul ar putea provoca o senzaţie de arsură şi leziuni la nivelul gurii.

Anunțul a fost postat pe site-ul Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA). Potrivit instituției, producătorul Felföldi Édességgyártó Kft. recheamă produsul ”Alpenfest Covrigi cu sare şi ciocolată sortaţi, 140g” cu termenul de valabilitate 28.02.2025 şi lotul 8511.

„Nu se poate exclude faptul că, în urma consumului produsului menţionat, acesta poate provoca o senzaţie de arsură şi leziuni la nivelul gurii. Din cauza acestui potenţial risc pentru sănătate, clienţii trebuie să fie conştienţi de retragere şi să nu consume produsul afectat”, se arată în informare.

Lidl România a iniţiat rechemarea produselor afectate de la consumatori. Produsele pot fi returnate în toate magazinele Lidl, iar contravaloarea lor va fi returnată, nefiind nevoie de prezentarea bonului fiscal.

Rechemarea vizează doar produsele „covrigi cu sare şi ciocolată neagră” şi „Covrigi cu sare şi ciocolată cu lapte” cu termen de valabilitate 28.02.2025. Alte produse ale producătorului Felföldi Édességgyártó Kft., respectiv alte produse din gama Alpenfest vândute de Lidl România nu sunt afectate de rechemare.

 

Sursa: News.ro

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Atenție la mărar și înghețată! Produse retrase de la vânzare din două mari lanțuri de magazine din România
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
Aprovizionați-vă din timp! Programul supermarketurilor din Iași