fbpx
 
Cine sunt sportivii care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Paris. Vom avea reprezentanți la 18 discipline

Cine sunt sportivii care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Paris. Vom avea reprezentanți la 18 discipline


Echipa Olimpică a României pentru Jocurile Olimpice Paris 2024 va fi compusă din 107 sportivi, la 18 discipline sportive, conform calificărilor confirmate până vineri, anunţă ANS.

Cei 107 sportivi sunt:

Atletism (13): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Stella Rutto (3.000 m obstacole), Andreea Taloş, Diana Ion (triplusalt), Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Novac (aruncarea suliţei); Rareş Toader (aruncarea greutăţii); Florentina Iuşco (lungime, triplusalt); Daniela Stanciu (săritura în înălţime);

Înot (3): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber); Rebecca Diaconescu (200 m liber);

Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg)

Kaiac-canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 500 m)

Canotaj (45): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, simplu masculin (Mihai Chiruţă), dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin

Ciclism (1): Ede Molnar (mountain bike XCO)

Gimnastică artistică (6): Sabrina Voinea, Ana Barbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă, Andreea Preda – echipa feminină; Andrei Muntean - masculin

Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan

Lupte (5): Andreea Beatrice Ana (lupte feminine, cat. 53 kg), Alin Alexuc (greco-romane, cat. 130 kg); Kriszta Incze (lupte feminine, cat. 62 kg); Cătălina Axente (lupte feminine, cat. 76 kg), Răzvan Arnăut (greco-romane, 60 kg)

Polo pe apă (13): 13 locuri – echipa masculină

Scrimă (1): Mălina Călugăreanu (floretă)

Tenis (4): Ana Bogdan (simplu, dublu), Irina Begu (simplu, dublu), Jaqueline Cristian (simplu, dublu), Monica Niculescu (dublu)

Tenis de masă (5): 3 locuri – echipa feminină, Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt), Eduard Ionescu, Ovidiu Ionescu (simplu), Bernadette Szocs (simplu), Elizabeta Samara (simplu).

Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6)

Haltere (2): Mihaela Cambei (cat. 49 kg), Loredana Toma (cat. 71 kg)

Triatlon (1): Felix Duchampt

Tir cu arcul (1) – Mădălina Amăistroaie

Judo (1) – Alex Creţ (categoria 90 kg)

La ediţia anterioară - Tokyo 2020 - România a fost reprezentată de 101 sportivi la 17 discipline (înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis).

România a obţinut atunci 4 medalii: 1 de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar, Simona Radiş), şi 3 medalii de argint - la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari).

De asemenea, David Popovici a ocupat locul 4 la 200 m liber, echipa feminină de tenis de masă, perechea de dublu mixt la tenis de masă - Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - şi echipajul de canoe dublu masculin pe 1.000 m, Cătălin Chirilă/Victor Mihalachi au ocupat locul 5, iar pe locul 6 s-au clasat Bianca Ghelber - aruncarea ciocanului şi echipajele de opt plus cârmaci feminin şi dublu vâsle feminin categorie uşoară.

 

Sursa: News.ro

 


Citeste si...
Nota
(0 voturi)
Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: