
Bigster vs. Georgescu: diferența dintre viața reală și ideologie / Editorial
Două lucruri mi-au plăcut pe final de an și le consider relevante pentru demarcarea dintre ce este cu adevărat important și ceea ce este fals și manipulator.
Renault a anunțat că mașinile Dacia se vor vinde cu această siglă pe toate continentele. Până acum, în America de Sud și Asia, Logan-Sandero-Duster se vindeau cu sigla Renault pentru că publicul nu era familiarizat și nu avea încredere într-o mașină românească. De Renault auziseră, iar francezii îi îndemnau să cumpere aceste mașini garantându-le cu propriul brand că sunt bune și de încredere.
Acum Dacia poate vinde sub marcă proprie din Argentina până în Filipine. Acest lucru înseamnă că Dacia este un produs matur, cunoscut, confirmat și cu o calitate care și-a câștigat respectul. Nu mai e cazul să-ți ascunzi numele, oamenii îți vor recunoaște statutul și te vor acceptă. Ai intrat în lumea auto la nivel global.
Acest lucru îl datorăm unor străini care gândesc fantastic de bine și întrețin un ecosistem din care se hrănesc sute de mii de familii. Renault traversează o perioada fastă a istoriei sale, profitul în 2023 a crescut la 7,9% din venituri, marja a crescut cu 13% față de 2022, Renault are 4,1 miliarde de euro profit anual și 2,5 miliarde de euro capital de lucru.
Renault a devenit al doilea producător auto din Europa și Dacia are un rol important, prin Sandero și Duster. Șeful Dacia este un francez, Denis Le Vot, care nu spune că iubește România, ci își folosește inteligența și toată voința sa pentru ca toată povestea asta să aibă succes și toată lumea să fie fericită. El face mai mult pentru România decât orice propagandist naționalist, fără să-l oblige nimeni și fără să-și facă toată ziua autoevaluări în fața camerei și să-și reînnoiască zilnic jurămințile fierbinți în fața românilor.
Denis Le Vot este omul anului în România. A spus la lansarea Bigster, într-un discurs de 11 minute extrem de concentrat, că intrarea Dacia în Clasa C (a mașinilor de talie mare, unde pretențiile sunt altele), este un pariu pe care îl vor câștiga. E primul SUV european de Clasă C la 25.000 de euro și primul full hybrid la 30.000 de euro.
Și explicația este conceptul care revoluționează Dacia: proiectarea costului (design-to-cost) care înseamnă să construiești fiecare piesă încadrându-i funcționalitatea într-un anumit preț. Le Vot a explicat că toți producătorii fac întâi proiectare de design, testează funcționarea întregului ansamblu, apoi merg în piață și negociează cel mai mic preț pentru fiecare piesă care se integrează în designul dorit.
La Bigster e altfel: au stabilit întâi prețul fiecărei piese și apoi au construit designul în limita bugetului fixat. Funcția se supune prețului, față de concurență unde prețul se supune designului. Studiile și piața în sine arată că acest concept este un succes. Dacia nu are probleme de fiabilitate, iar taxiurile Logan din Iași au o medie de 600.000 km și sunt încă în exploatare. Încrederea este atât de mare încât 30% din mașinile Dacia au fost comandate online în 2023, la nivel european.
Dacia a crescut de la low-cost la cel mai bun raport preț/calitate. Aceasta este marea valoare pe care România a obținut-o fără să-și dea seama. Unul din secretele Dacia este puternica integrare locală a furnizorilor. Asta înseamnă că majoritatea componentelor sunt adunate de la subcontractori din România, dintr-un areal restrâns și aceasta reduce costurile. Aici câștigăm noi prin integrare, nu prin izolare.
Și asta nu va fi totul: Dacia va arăta Europei că poți conduce mașini electrice de oraș la prețuri foarte mici. Miile de ingineri conduși de Denis Le Vot au intuit corect: oamenii vor mașini electrice ieftine, strict pentru oraș. Renault face deja asta cu Zoe și e-Megane, iar Dacia va fi lovitura fatală.
Devenirea Daciei ca brand global este știrea anului. Conceptul lui Le Vot și cei 3.000 de ingineri români care lucrează la Dacia sunt al doilea motiv care îmi înseninează acest sfârșit de an. Industria auto, cu managament și investiții străine, asigură 14% din PIB-ul României și un sfert din exporturi.
Acești străini fac bine României. Integrarea a eliminat sărăcia. Fericirea nu stă în dezbateri și îndemnuri spirituale. Fericirea se construiește. Faci, gândești, alegi corect. Le Vot spune lucrurile așa cum sunt. Concret, fără ideologie. Banii înseamnă evoluție, educație, nivel de trai.
Călin Georgescu, Șoșoacă și toți fanaticii izolaționiști nu știu nimic concret. Nu au nicio calificare. Șoșoacă era o avocată de procese penale în care miza era ridicarea arestului preventiv. O activitate lucrativă care n-are nicio legătură cu strategia de țară. Georgescu spune lozinci care n-au nicio valoare. Nu înseamnă nimic în viața reală, în ceea ce înseamnă muncă, soluții, trai. Georgescu spune că străinii ne exploatează. Și vrea ca Diaspora să se întoarcă în țară și să muncească pământul. E singura lui idee de dezvoltare. Singura lui ofertă.
L-am văzut că merge cu un Renault. Ar trebui să meargă cu o căruță trasă de cai.
Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
Parcul trebuia să fie funcțional de anul trecut dar va mai dura cel puțin până în 2026 deschiderea sa Motivul pentru care spațiile nu se închiriază este lipsa unei stații de transformare E nevoie de minim 5 MW pentru alimentarea viitoarelor fabrici, o investiție cuprinsă între 5 și 10 milioane de euro Șefii Consiliului Județean n-au nicio logică în proiectarea acestui parc: stația trebuia făcută în paralel cu amenajările și cu licitațiile pentru închirieri Costel Alexe și Marius Dangă anunță finalizarea unui parc industrial care n-are curent electric și nimănui nu i se pare ceva în neregulă
Articole din aceeași categorie
Articole pe subiecte simiare
Alte articole