fbpx

Facebook / Echipa națională de fotbal a României Facebook / Echipa națională de fotbal a României

Victorie superbă a României în meciul de debut de la Campionatul European: 3-0 cu Ucraina (VIDEO)

Naţionala de fotbal a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, 3-0 (1-0) cu Ucraina, luni, pe Football Arena din Munchen, în Grupa E.

România a reușit în meciul de debut de la EURO 2024 o victorie incredibilă, după ce a învins naționala Ucrainei, cotată cu prima șansă în această partidă, cu 3-0.

România a deschis scorul prin Nicolae Stanciu, cu un şut la vinclu de la 18 metri (29), după o degajare greşită a portarului Andri Lunin şi o recuperare a lui Dennis Man.
Stanciu a fost aproape de gol şi în min. 39, când a executat un corner cu efect la colţul lung, dar mingea a lovit bara.

Răzvan Marin a înscris pentru 2-0, în a doua repriză (minutul 53), după încă un șut fantastic. Reușita a venit după o acțiune extrem de frumoasă a României.

Ultimul gol al partidei, tot pentru România, a fost înscris de Denis Drăguș, în minutul 57.