fbpx
 
Alertă în Capitală! Plicuri suspecte primite de Ambasada Ucrainei de la București

Alertă în Capitală! Plicuri suspecte primite de Ambasada Ucrainei de la București


Forțele de ordine au intrat marți în alertă, după ce Ambasada Ucrainei din România a anunțat că a primit două plicuri cu un conținut suspect. Este doar ultimul dintr-o campanie de atacuri îndreptate împotriva ambasadelor Kievului din toată lumea.

Polițiștii bucureșteni au fost alertați marți de către Ambasada Ucrainei că la sediul reprezentanței diplomatice au sosit două plicuri cu un conținut suspect.

Potrivit primelor informații, plicurile sunt similare cu cele care au produs atacurile petrecute recent în Spania.

„La Ambasada Ucrainei a venit o scrisoare care a fost adusă de un postaș, iar cel care a primit plicul a observat că este vorba de spre același expeditor care ar fi trimis scrisori și în Spania”, au declarat surse judiciare pentru Știrile PRO TV.

„La data de 6 decembrie 2022, în jurul orei 11.00, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Secția 1 au fost sesizați cu privire la faptul că, la sediul unei ambasade din Sectorul 1, au fost primite două plicuri ce ar avea un conținut suspect. La fața locului s-au deplasat polițiștii pentru asigurarea zonei”, a transmis Poliția Română.

„De asemenea, la fața locului se deplasează echipe pirotehnice pentru efectuarea de verificări specifice”, au mai spus oamenii legii.

„Echipele SRI s-au deplasat la Ambasada Ucrainei astăzi, în urma unui apel 112, prin care s-a precizat că au fost primite mai multe plicuri suspecte. Pirotehniștii au demarat procedura standard, pentru investigarea acestora. În urma controlului pirotehnic se va stabili dacă va fi nevoie ca acestea să fie ridicate și transportate în siguranță”, au precizat ulterior autoritățile.

Apelul de la Ambasada Ucrainei din București este doar ultimul dintr-o campanie de atacuri care vizează de câteva zile ambasadele Kievului din toată lumea. Zeci de reprezentanțe diplomatice ucrainene au primit plicuri cu substanțe explozive sau colete cu sânge și ochi de animale.

Au fost vizate până acum ambasadele Kievului din Spania, Ungaria, Ţările de Jos, Polonia, Croaţia, Cehia, Italia, Kazahstan și Statele Unite. Motivul atacurilor îl reprezintă sprijinul acordat de țările respective Ucrainei în războiul declanșat de Rusia prin invazia dictată de Vladimir Putin.

 

Sursa: Știrile PRO TV


Citeste si...
Nota
(0 voturi)
Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arhiva ReporterIS

« Septembrie 2023 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30