Palas Winter
Un american de origine chineză, condamnat la patru ani de închisoare după ce a lucrat în SUA ca agent al Chinei
Facebook

Un american de origine chineză, condamnat la patru ani de închisoare după ce a lucrat în SUA ca agent al Chinei

Ultima actualizare: 26 noiembrie 2024Autor: Vizualizări: 115
Un american, Ping Li, în vârstă de 59 de ani, care munceşte în telecomunicaţii şi tehnologii ale informaţiei a fost condamnat la patru ani de închisoare cu privire la faptul că a livrat informaţii despre disidenţi Chinei, ţara sa de origine, a anunţat Departamentul american al Justiţiei, relatează AFP.

Ping Li, rezident în Florida (sud-est), a pledat vinovat în august de faptul că a acţionat ca agent al Ministerului chinez al Securităţii Statului, potrivit departamentului.

Devenit cetăţean american după ce a emigrat din China, el a muncit la o mare întrepridnere din sectorul telecomunicaţiilor şi la alta în sectorul tehnologiilor informaţiei, precizează într-un comunicat departamentul.

Este vorba despre gigantul american al telecomunicaţiilor Verizon şi despre gigantul indian de servicii informatice Infosys, scrie presa americană.

Ping Li a recunoscut că a jucat, începând din 2012, rolul de ”corespondent onorabil” al ofiţerilor din cadrul Ministerului chinez al Securităţii Statului, pe care i-a incformat cu privire la disidenţi chinezi şi adepţi ai mişcării spirituale Falun Gong – interzisă de Beijing -, precizează autorităţile judiciare americane.

El a furnizat informaţii despre un adept al Falun Gong din Florida, despre întreprinderile la care muncea, iar în 2021 despre un atac imputat Chinei vizând o mare întreprindere americană, enumeră ele.

În iunie 2022, la cererea unui ofiţer de la Ministerul Chinez al Securităţii Statului cu privire la o persoană care a fugit din China în Statele Unite, el a permis identificarea proprietarilor presupusei locuinţe a acestei persoane, potrivit departamentului.

 

Sursa: News.ro

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Ieșean prins beat la volan și fără permis de conducere, trimis după gratii
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

Palas Iasi

Alte articole

REPORTERIS îți recomandă și ...
Unul dintre cei mai mari țepari din zona Moldovei, condamnat definitiv la 14 ani de închisoare