Arcadia Spitale si Centre Medicale
Un judecător suspendă decizia lui Trump de a bloca înscrierea studenților străini la Harvard
Harvard University

Un judecător suspendă decizia lui Trump de a bloca înscrierea studenților străini la Harvard

Ultima actualizare: 23 mai 2025Autor: Vizualizări: 156

Un judecător american a blocat vineri temporar decizia președintelui Donald Trump care interzice înscrierea studenților străini la prestigioasa universitate Harvard, transmite AFP.

Secretarul american pentru securitate internă, Kristi Noem, a anunțat joi revocarea imediată a certificării Programului pentru Studenți Străini și Vizitatori al Universității Harvard, decizie în urma căreia această universitate nu mai poate înscrie studenți străini.

Potrivit lui Kristi Noem, universitatea Harvard a refuzat să transmită guvernului informații solicitate, „perpetuând un mediu periculos în campus și ostil studenților evrei, încurajând simpatiile pro-Hamas și utilizând politicile rasiste ale „diversității, echității și incluziuni”.

Pentru a obține suspendarea acestei decizii, universitatea a depus vineri dimineață o plângere la tribunalul federal din Massachusetts, care i-a dat câștig de cauză.

REPORTERIS îți recomandă și ...
Coreea de Nord trimite mii de soldați pentru a lupta alături de ruși pe frontul din Kursk

 

Sursa: Agerpres

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
Decizie așteptată astăzi în dosarul lui Vlad Pascu. Pedeapsa maximă pe care o poate primi este de peste 10 ani și 6 luni de închisoare
Palas Iasi

Alte articole