palas febr
Simona Halep, mesaj de adio după eliminarea de la Transylvania Open 2025: „Iau această decizie cu sufletul împăcat”

Simona Halep, mesaj de adio după eliminarea de la Transylvania Open 2025: „Iau această decizie cu sufletul împăcat”

Ultima actualizare: 4 februarie 2025Autor: Vizualizări: 152
Simona Halep, locul 870 WTA şi beneficiara unui wild card, a fost eliminată, marţi, în primul tur la Transylvania Open, turneul de la Cluj-Napoca dotat cu premii de 275.094 de dolari.

Halep a fost învinsă de italianca Lucia Bronzetti, locul 72 mondial, în 59 de minute de joc.

Simona a pierdut primul set, scor 1-6, după 28 de minute, iar pe al doilea cu acelaşi scor după 31 de minute.

Pentru prezenţa în primul tur, Halep va primi 2.975 de dolari şi un punct WTA, notează News.ro.

Halep (33 de ani) a jucat şi la dublu la Transylvania Open, unde ea şi Ana Bogdan au fost eliminate în runda inaugurală.

După meciul de la Cluj-Napoca, Simona Halep a lăsat se să înțeleagă că acesta ar fi fost ultimul ei meci în cadrul turneului din Cluj-Napoca.

Când a fost întrebată de Raluca Olaru dacă ar avea ceva să transmită publicului clujean, Simona Halep a replicat: „Nu știu dacă cu tristețe sau cu bucurie, cred că ambele sentimente mă încearcă, dar iau această decizie cu sufletul împăcat și întotdeauna am fost realistă cu mine. Corpul meu nu mai duce atât de mult ca să ajung unde am fost. E foarte greu să ajung acolo și știu cât de greu e”, a declarat Simona Halep.

„Este viață și după tenis. Sunt o persoană foarte împlinită, din punct de vedere sportiv. De aceea, am vrut să vin astăzi la Cluj, să joc în fața dumneavoastră și să îmi iau „la revedere” pe terenul de tenis. Chiar dacă prestația mea nu a fost foarte bună, am jucat din tot sufletul. Mă bucur mult că ați venit. Cine știe dacă mă voi mai întoarce, dar, pentru moment, e ultima dată când am jucat aici. Nu vreau să plâng. Am fost număr unu mondial. Am câștigat Grand Slam-uri. Viața merge înainte. Este viață și după tenis. O să joc tenis în continuare, dar, ca să fiu competitivă, necesită mult mai mult, iar în momentul ăsta nu se mai poate”, a completat Simona Halep.

REPORTERIS îți recomandă și ...
Clasamentul WTA: Simona Halep rămâne pe 4. Irina Begu și Monica Niculescu, în coborâre

„E puțin greu să vorbesc. În primul rând, vreau să vă mulțumesc. Pot să spun că acest teren este casa mea. În România, mă simt cel mai bine aici. Mereu am avut parte de multă dragoste. Au fost multe meciuri pe care le-am jucat cu tot sufletul. Multe le-am câștigat, au fost și meciuri pierdute, dar energia voastră mi-a umplut sufletul. S-a și văzut astăzi, că abia respiram pe teren. E o emoție aparte și vreau să vă mulțumesc” a declarat Simona Halep, imediat după încheierea duelului.

„Din punct de vedere, sunt o persoană foarte împlinită. Ceea ce am realizat în tenis, nici măcar nu visam, când eram copil,” a adăugat Simona Halep., potrivit Sport.ro.

 

Sursa: Știrile PRO TV

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

REPORTERIS îți recomandă și ...
Niculae Bădărău spune că se retrage de tot din viața politică: „A sosit momentul”
Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
Antrenorii Bela şi Marta Karolyi, acuzați de abuz fizic şi emoţional. O fostă gimnastă spune că cei doi au tolerat abuzurile sexuale la care a fost supusă
Palas Iasi

Alte articole