Arcadia Spitale si Centre Medicale
Compozitorul coloanei sonore „Flavours Romania” va dirija concertul de muzică tradițională, cu influențe moderne, la Palas
c8f4de24675c62a941710e945dfaba39

Compozitorul coloanei sonore „Flavours Romania” va dirija concertul de muzică tradițională, cu influențe moderne, la Palas

Ultima actualizare: 20 septembrie 2023Autor: Vizualizări: 29
Tradițiile stau la baza identității popoarelor și sunt transmise din generație în generație pentru a se ne menține unicitatea folcloristică și nu numai. În această săptămână în Ansamblul Palas va avea loc Concertul de muzică tradițională „Dimitrie Cantemir” în sonorități moderne, din cadrul Festivalului de muzică Bizantină, unde cântece tradiționale vor fi îmbinate cu note moderne. Târgul de Artă și Antichități completează lista evenimentelor și îi invită pe ieșeni să redescopere epocile când tradițiile dictau cutumele sociale din întreaga lume.

Mihai Toma a colaborat cu britanicul Charlie Ottley pentru coloana sonoră a seriei documentare „Flavours of Romania” și este cunoscut ca fiind cel mai tânăr compozitor român care a participat la Festivalul „George Enescu” cu un mix de electro, ritmuri Chill-Out, Dance, percuții tribale și teme folclorice, după operele: „Rapsodia nr. 1 și 2”, „Poema Română”, „Balada pentru Vioară” și „Impresii din copilărie”. Joi, 21 septembrie, Mihai Toma alături de grupul mixt „The Ones” vor susține în parcul Palas, începând cu ora 20.00, Concertul de muzică tradițională „Dimitrie Cantemir” în sonorități moderne. Evenimentul face parte din cadrul Festivalului de muzică Bizantină. Intrarea la concert este liberă, iar în caz de vreme nefavorabilă, evenimentul va avea loc în Atriumul Palas.

REPORTERIS îți recomandă și ...
Made by Society, brand românesc ce abordează exclusiv stilul streetwear, s-a deschis în Palas

Târgul de Artă și Antichități revine, în perioada 22 – 24 septembrie, în Atrium, unde colecționarii vor expune piese a căror valoare este șlefuită de trecerea timpului. Piese de mobilier, tablouri, bijuterii, statuete, ceasuri, numismatică, patefoane, vinyl-uri, aparate de fotografiat cu film și multe alte obiecte ce stârnesc amintiri nostalgice pentru unii, dar sunt și o lecție de istorie pentru alții vor putea fi admirate sau chiar achiziționate de la colecționari, în intervalul orar 10.00 – 22.00.

Vino la Palas și bucură-te de tradițiile reinterpretate în ritmuri moderne și descoperă istoria adusă în fața ta de artizani!

 

Distribuie acest articol, alege-ți platforma!
URMĂREȘTE-NE PE GOOGLE NEWS:
ReporterIS pe Google News
Lasă un comentariu

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arcadia Spitale si Centre Medicale

Editorial

Cele mai noi Birouri Clasa A din Iași | DOTĂRI PREMIUM - NOCIS

Articole din aceeași categorie

Antibiotice iasi

Articole pe subiecte simiare

REPORTERIS îți recomandă și ...
În martie, Palas îți spune că „Orice ai nevoie meriți să primești” și îți oferă premii la cumpărături
Palas Iasi

Alte articole