fbpx

Poli Iași pierde în prelungiri, în prima etapă din play-off, pe terenul celor de la CFR Cluj (VIDEO)

CFR Cluj a câştigat greu, scor 2-1, partidă disputată vineri seara, pe teren propriu, cu CSM Poli Iaşi, în prima etapă din play-off-ul sezonului 2017/2018 al Ligii 1.

Liderul Ligii 1 a marcat golul câştigător în prelungirile întâlnirii, prin Omrani, dintr-o poziţie de offside, nesemnalizată însă de arbitrul asistent de pe acea parte.

Cu câteva minute mai devreme, Dan Petrescu a fost eliminat pentru proteste şi va sta în tribune, astfel, la meciul din etapa următoare, cu marea rivala la titlu, FCSB.

În Gruia, CFR Cluj a fost echipa care a controlat ostilităţile în prima repriză, pe când ieşenii abia dacă au depăşit mijlocul terenului.

Scorul a fost deschis repede, în minutul 10, de Țucudean, în urma unei centrări venită din partea dreaptă de la Deac şi prelungită cu capul de Mureşan. A fost şi scorul unei prime reprize, în care clujenii au trecut de mai multe ori pe lângă golul doi.

Repriză secundă a continuat în acelaşi ritm, iar Păun a irosit ocazii uriaşe, spre disperarea lui Dan Petrescu.

Apoi, în minutul 83, Camora îl atinge neglijent prin alunecare în careu pe Kizito şi arbitrul Iulian Călin arata punctul cu var. A executat Andrei Cristea şi a transformat cu siguranţă.

A fost şi momentul în care Dan Petrescu a avut o criză nervoasă, continuată minute bune, până în momentul în care Iulian Calin l-a trimis în tribune.

Clujenii aveau însă să ia toate punctele în minutul 90+3, după un gol marcat de Omrani, dintr-o poziţie de offside, la o fază în care clujenii pot invoca, ce-i drept, o lovitură de la 11 metri neacordata la Culio.

Cu cele trei puncte, CFR Cluj se distanţează în fruntea clasamentului la 5 puncte faţă de următoarea clasată, FCSB, care are însă un meci mai puţin disputat, relatează ziare.com.