fbpx

Facebook / Concord Iași Open Facebook / Concord Iași Open

Tenismenul francez Hugo Gaston a câștigat turneul Concord Iași Open (challenger)

Tenismanul francez Hugo Gaston, cap de serie numărul şase, a câştigat turneul Concord Iaşi Open (ATP Challenger 100), dotat cu premii totale de 118.000 de euro, duminică, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Bernabe Zapata Miralles, cu 3-6, 6-0, 6-4.

Gaston (22 ani, 137 ATP) s-a impus în faţa principalului favorit după două ore şi 26 de minute.
Gaston are acum 2-1 în meciurile directe cu Zapata (26 ani, 53 ATP), pe care l-a mai învins în 2019, în primul tur la Lyon, cu 6-1, 6-3. Ibericul a câştigat în 2022 în calificări la Rotterdam cu 7-5, 5-7, 6-2.

Titlul la dublu a fost câştigat de perechea Nicolas Barrientos (Columbia)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan), favoriţii numărul doi dispunând în finala de duminică de românii Gabi Adrian Boitan/Bogdan Pavel cu 6-3, 6-3.

Sursa: Agerpres