fbpx

Simona Halep, la un pas de a reveni pe locul 3 mondial. S-a calificat în finala de la Roma

Simona Halep a obținut sâmbătă o victorie relativ facilă în fața olandezei Kiki Bertens, în semifinala turneului de la Roma. A câștigat partida într-o oră și un sfert, în două seturi: 7-5, 6-1. Românca poate reveni pe locul trei în ierarhia mondială, dacă va câștiga și ultimul meci al acestui turneu.

S-a aflat și cine va  fi adversara Simonei Halep în finala de la Roma. Este vorba despre Elena Svitolina, nr 11 WTA. Garbine Muguruza a abandonat meciul, din cauza unei accidentări, în primul set.

Pentru calificarea în finală, Halep va primi 230.565 de euro şi 585 de puncte în clasamentul WTA.

Halep are şansa de a câştiga al doilea turneu consecutiv în acest an, după ce s-a impus săptămâna trecută la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Meciul câștigat sâmbătă a însemnat a zecea victorie consecutivă în circuitul WTA pentru Simona Halep.

(Sursa: digi24.ro)