fbpx

Elina Svitolina este adversara Simonei Halep din semifinalele turneului de la Wimbledon

Elina Svitolina (Ucraina, favorită 8) a învins-o pe Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA) în sferturile competiției de la Wimbledon, scor 7-5, 6-4, și s-a calificat în penultimul act, unde o va întâlni pentru a noua oară în carieră pe Simona Halep.

Svitolina a început cu un break partida, însă Muchova a legat patru game-uri consecutive și s-a distanțat. Precum Simona în meciul cu Zhang, jucătoarea din Ucraina a revenit de la 4-1, a mai făcut două break-uri și s-a impus în primul set cu 7-5.

Muchova a fost mai bună în debutul actului secund, a condus cu 2-0, însă Elina a câștigat de trei ori pe serviciul adversarei și a luat un avantaj care s-a dovedit a fi decisiv (5-2). Karolina a luptat, a recuperat un break, și-a făcut serviciul (5-4), a pus din nou probleme la retur, dar Elina a închis partida după o oră și 31 de minute de joc.

Simona Halep și Elina Svitolina s-au mai întâlnit de șapte ori în circuitul WTA, Svitolina conducând cu 4-3. Ultimul meci a fost câștigat de româncă, anul acesta, în semifinalele de la Doha. Partida de la Wimbledon va fi prima disputată de cele două pe iarbă (patru au avut loc pe hard, trei pe zgură).

Sursa: HotNews